Znaczenie żywności w puszkach w tradycyjnych przepisach dotyczących dziękczynienia

Znaczenie żywności w puszkach w tradycyjnych przepisach dotyczących dziękczynienia

Święto Dziękczynienia jest świętem zakorzenionym w tradycji – tradycje, które obejmują oglądanie meczów piłki nożnej, dostrajanie się do Parady Dziękczynienia Macy’s Thanksgiving Day oraz zbieranie się przy stole na duży posiłek z rodziną i przyjaciółmi.

Tradycja dziękczynienia za przygotowanie uczty rozpoczęła się wraz z pierwszymi zbiorami pielgrzyma w 1621 roku.

Obok 90 rdzennych Amerykanów w Wampanoag, świętowali zbiory sezonu przez trzy dni.

Jedli dzikie ptactwo, dziczyznę, skorupiaki, chleb kukurydziany, owsiankę, dynię, orzechy dyni i fasolę.

Chociaż na talerzu dziękczynienia mogą znajdować się podobne potrawy, wiele z klasycznych przepisów na święta wymaga jedzenia w puszkach.

Niezależnie od tego, czy jest to sos żurawinowy do indyka, krem z grzybów do zapiekanek z fasoli zielonej czy dynia do ciasta z dyni, nie sposób zaprzeczyć znaczeniu tych składników w puszkach.

Jak puszka zadebiutowała?
Proces konserwowania po raz pierwszy pojawił się we Francji na początku XIX wieku jako sposób na zachowanie żywności dla potężnej armii Napoleona.

Nicolas Francois Appert wynalazł proces podgrzewania, gotowania i uszczelniania żywności w hermetycznych szklanych słoikach – tę samą technikę, co dzisiejszy proces konserwowania.

Puszkowanie żywności nie tylko konserwuje produkty, ale również zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i zwiększa możliwości transportowe produktów.

Obecnie znaczna część procesu konserwowania jest zautomatyzowana w zakładach przetwórstwa spożywczego.

Przed napełnieniem puszek i pojemników z żywnością są one czyszczone bezolejowym sprężonym powietrzem klasy 0 w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i cząstek żywności, które mogły pochodzić z taśm transportowych.

Sprężone powietrze jest następnie wykorzystywane do napełniania pojemników produktami spożywczymi i napojami.

Po zakończeniu procesu konserwowania są one pakowane i wysyłane do sklepów, gdzie konsumenci odbierają je na świąteczne posiłki.

Czy w przepisach na Święta Dziękczynienia używasz potraw w puszkach? Zostaw nam komentarz poniżej i podziel się swoim ulubionym przepisem lub tradycją wakacyjną.

Od wszystkich w Atlas Copco, dziękuję za lekturę i życzę miłego Święta Dziękczynienia!
hbspt.

cta.

_relativeUrls=true;hbspt.

cta.

load(2510332, ’57a783ee-216d-469b-8d25-0377f6efec81′, {});