Zasady sprężarki osiowej

Zasady sprężarki osiowej

Sprężarki osiowe są typem sprężarek dynamicznych.

W przeciwieństwie do sprężarek wyporowych, sprężarki dynamiczne pracują pod stałym ciśnieniem i podlegają zmianom warunków zewnętrznych, takich jak temperatura wlotowa.

Jak sama nazwa wskazuje, sprężarki te mają przepływ osiowy; powietrze lub gaz przepływa wzdłuż wału sprężarki przez rzędy obrotowych i stacjonarnych łopatek.

Ostrza zamieniają energię kinetyczną na ciśnienie, a bęben równoważący jest wbudowany w celu zrównoważenia nacisku osiowego.

Sprężarki te są zazwyczaj mniejsze i lżejsze niż ich odśrodkowe odpowiedniki, a mimo to pracują z większymi prędkościami.

Podobnie jak w przypadku innych sprężarek dynamicznych, sprężarki osiowe są stosowane w przypadku stałych, dużych objętościowych strumieni powietrza przy umiarkowanym ciśnieniu, takich jak systemy wentylacyjne.

Ponieważ mają one wysoką prędkość obrotową, sprężarki osiowe działają dobrze w połączeniu z turbinami gazowymi do wytwarzania energii elektrycznej i napędu samolotów.

Niezależnie od tego, czy jest to sprężarka wyporowa czy dynamiczna, rezultatem jest zawsze sprężone powietrze.

Jednak podczas gdy wszystkie sprężarki powietrza tworzą ten sam produkt końcowy, zasady stojące za różnymi konstrukcjami znacznie się różnią.

Dowiedz się więcej o mechanice napędzającej sprężarki powietrza, subskrybując nasz cotygodniowy biuletyn informacyjny i zapoznaj się z naszą ofertą sprężarek dostępnych do zakupu online.