Wykorzystanie sprężonego powietrza w tekstyliach

Wykorzystanie sprężonego powietrza w tekstyliach

W dzisiejszym świecie trudno byłoby znaleźć zakład produkcyjny, który nie wykorzystuje sprężonego powietrza.

Łatwo wymienić kilka branż, w których sprężone powietrze jest wykorzystywane do pakowania lub zasilania narzędzi pneumatycznych, ale co z jego zastosowaniem w przemyśle włókienniczym? Tak, tekstylia.

Sprężone powietrze pomaga zasilić przemysł odzieżowy o wartości około 12 miliardów dolarów, w którym amerykańskie rodziny wydają blisko 2000 dolarów rocznie na odzież.

W jaki sposób stosuje się sprężarki w tekstyliach?
Aby ożywić swoje piękne kreacje wyrafinowanymi kolorami i wzorami, projektanci mody polegają na napędzanych sprężarką tkaczach lub błystkach, które przyspieszają produkcję.

W produkcji odzieży stosuje się również sprężone powietrze:

Tkanie strumieniem powietrza
Obracanie – obrączkowanie, wirowanie na wolnym powietrzu i wirowanie strumieniem powietrza
Produkcja włókien chemicznych – przędza częściowo zorientowana (POY) i przędza w pełni zorientowana (FOY)
Teksturyzacja
Nawijanie i barwienie włóknin włókienniczych
Pneumatyczny transport wiórów PET
Oczyszczanie ścieków

Olej i odzież nie mieszają się ze sobą.

Ponieważ sprężone powietrze dotyka tkaniny odzieżowej podczas całego procesu produkcyjnego, zaleca się, aby producenci stosowali sprężarki bezolejowe.

Jakiekolwiek ryzyko kontaktu oleju z tkaniną może spowodować zaciemnienie plam tłuszczu z tkaniny oraz uszkodzone/nieużyteczne produkty końcowe.

Inwestowanie w certyfikowany sprzęt klasy 0 nie tylko zmniejsza ryzyko odrzutów, ale także optymalizuje produkcję przy mniejszej ilości przestojów i wydłuża okresy międzyobsługowe.

Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się, w jaki sposób sprężarki bezolejowe mogą mieć wpływ na Twój zakład produkcji tekstyliów, zostaw nam komentarz poniżej, a ekspert Atlas Copco skontaktuje się z Tobą.