Wskazówki dotyczące niższych kosztów sprężonego powietrza

Wskazówki dotyczące niższych kosztów sprężonego powietrza

Poniżej znajduje się fragment artykułu 10 Tips to Lower Compressed Air Costs autorstwa Deepak Vetal, product marketing manager, bezolejowa śruba, powietrze odśrodkowe i wysokociśnieniowe, Atlas Copco Compressors.

Pełna wersja może być przeczytana online lub w najbliższym lutowym wydaniu Plant Engineering.

Sprężone powietrze jest niezbędne w wielu zastosowaniach przemysłowych, ale może być kosztowne, jeśli nie jesteś ostrożny.

Dzięki zainwestowaniu trochę czasu i przemyśleń w system sprężonego powietrza, można zidentyfikować nieefektywność, która, jeśli zostanie naprawiona, sprawi, że sprężone powietrze stanie się niedrogim rozwiązaniem.

Oto 10 wskazówek, które obniżą koszty sprężonego powietrza.

1.

Analiza zużycia powietrza
Zazwyczaj tylko połowa wytworzonego sprężonego powietrza jest wykorzystywana do zamierzonego procesu.

Druga połowa jest uszczuplona przez sztuczny popyt, niewłaściwe użycie i nieszczelność.

Sztuczne zapotrzebowanie powstaje wtedy, gdy istnieją dodatkowe marginesy na dobór wielkości systemów sprężonego powietrza pod względem zapotrzebowania na przepływ lub ciśnienie.

Może stanowić około 10% do 15% zużycia sprężonego powietrza, co przekłada się na marnotrawstwo pieniędzy.

Należy również sprawdzić działanie urządzenia pod kątem potencjalnie niewłaściwego wykorzystania sprężonego powietrza, takiego jak nadmuchiwanie, chłodzenie personelu, chłodzenie szafki lub silniki powietrzne.

Niektóre z tych zastosowań, w tym chłodzenie obudowy, mieszanie cieczy lub mieszanie i wytwarzanie próżni, mogą być obsługiwane bardziej efektywnie przez wentylator, dmuchawę lub pompę próżniową, które zużywają mniej energii niż sprężarki powietrza.

Wiedza o tym, dokąd zmierza Twoje powietrze, jest pierwszym krokiem w kierunku opracowania planu działania na rzecz zmniejszenia niepotrzebnego zużycia sprężonego powietrza.

2.

Dystrybucja kontroli
Kontrola dystrybucji oznacza sprawdzenie, czy nie ma przecieków i ocenę rozmiaru rury.

Zarówno nieszczelności, jak i nieprawidłowo zwymiarowane rury mogą powodować niepożądane spadki ciśnienia, powodując, że system sprężonego powietrza pracuje ciężej i zużywa więcej energii.

W niektórych systemach nieszczelności odpowiadają za 20% do 30% zużycia powietrza.

Przyjrzyjmy się niektórym obliczeniom i przykładom, aby zrozumieć wpływ nieefektywności dystrybucji.

Wycieki: Przy 80 psig, wyciek przez otwór 16-calowy zużywa około 5,24 cfm.

Gdy ciśnienie wzrasta do 125 psig, liczba ta wzrasta do 7,66 cfm.

Ten 46-procentowy wzrost ilości zmarnowanego powietrza może szybko doprowadzić do wzrostu kosztów energii, tak więc wycieki powinny być identyfikowane i usuwane tak szybko, jak to możliwe.

Podczas gdy niektóre większe nieszczelności można usłyszeć podczas przechadzki po systemie, audyt jest najlepszym sposobem zapewnienia, że wszystkie nieszczelności zostaną wykryte.

Ultradźwiękowe detektory nieszczelności są dostępne w celu wykrywania drobnych nieszczelności, ale najbardziej efektywną praktyką jest bieżący program identyfikacyjny obejmujący cały personel.

Rozmiar i konfiguracja rur: Rozmiar rur może wydawać się małym czynnikiem, ale może mieć duży wpływ na ciśnienie.

Na przykład, załóżmy, że zakład doświadczający niskiego ciśnienia wytwarza 400 cfm podczas pracy z ciśnieniem 100 psig z rurami o średnicy dwóch cali.

Aby zrekompensować niskie ciśnienie, operator rozważa zakup nowej, większej sprężarki.

Czy to dobre rozwiązanie? Prawdopodobnie nie.

Zwiększenie rozmiaru rury z dwóch cali do trzech cali i stworzenie systemu zamkniętego obiegu obniżyło spadek ciśnienia z 12 psi do 1 psi bez nowej sprężarki.

Innym sposobem uniknięcia spadków ciśnienia powietrza związanych z instalacjami rurowymi i konfiguracją jest po prostu odrzucenie długich węży.

Minimalizacja użycia węży i częste kontrole armatury mogą utrzymać ciśnienie w przewodzie bez zmuszania sprężarki do cięższej pracy niż jest to konieczne.

Czytaj dalej.

.

.

.

Pełny artykuł na temat sposobów obniżenia kosztów sprężonego powietrza można przeczytać online lub w lutowym wydaniu Plant Engineering.

W jaki sposób Państwa zakład obniżył koszty sprężonego powietrza? Daj nam znać w poniższych uwagach!