Wróćmy do podstaw: Wszystko, co musisz wiedzieć o suszarniach chłodniczych

Wróćmy do podstaw: Wszystko, co musisz wiedzieć o suszarniach chłodniczych

Można stosować różne metody usuwania wilgoci ze sprężonego powietrza w celu utrzymania wysokiego poziomu jakości powietrza w zakładach produkcyjnych.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów osuszania powietrza jest zastosowanie osuszacza chłodniczego, który można sklasyfikować jako osuszacz o zmiennej prędkości obrotowej lub niecykliczny.

Jak działają osuszacze chłodnicze?
Osuszacze te działają podobnie jak domowe lodówki lub domowe systemy klimatyzacyjne, w których sprężone powietrze jest chłodzone w wymienniku ciepła powietrze – czynnik chłodniczy na stronie 35℉, a skondensowana wilgoć jest odprowadzana.

Wymiennik ciepła powietrze/powietrze służy zarówno do wstępnego schładzania powietrza wlotowego, jak i do ponownego podgrzewania powietrza wylotowego, które opuszcza suszarnię.

Następnie, gdy sprężone powietrze opuszcza suszarnię, ma ciśnieniowy punkt rosy 35-50℉.

Zmienna prędkość w porównaniu z osuszaczami chłodniczymi niecyklowymi
Ponieważ większość systemów sprężonego powietrza nie pracuje w warunkach statycznego przepływu i temperatury, do sterowania sprężarką czynnika chłodniczego podczas redukcji obciążeń i niższych temperatur stosuje się chłodzenie o zmiennej prędkości obrotowej.

Możliwość dopasowania zużycia energii przez suszarnie do zapotrzebowania na powietrze pomaga zapewnić znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji.

W osuszaczu bezcyrkulacyjnym sprężarka czynnika chłodniczego pracuje w sposób ciągły.

Ponieważ temperatury otoczenia i przepływ sprężonego powietrza są różne, zawór przelewowy jest często stosowany do regulacji temperatury czynnika chłodniczego, zapobiegając jednocześnie zamarzaniu warunków pracy w systemie.

Zalety osuszaczy chłodniczych

Niski koszt kapitału założycielskiego
Stosunkowo niskie koszty operacyjne
Niskie koszty utrzymania

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat osuszaczy chłodniczych i technologii sprężonego powietrza? Można pobrać bezpłatną kopię Instrukcji obsługi sprężonego powietrza lub skontaktować się z ekspertem firmy Atlas Copco w celu uzyskania dodatkowych informacji.