Technologia biomimetyczna w sprężarkach

Technologia biomimetyczna w sprężarkach

Od tysiącleci ludzie rozwiązują złożone problemy.

Od nawadniania upraw przeznaczonych do produkcji rolnej na dużą skalę do opracowywania specjalistycznych metod zapobiegania chorobom i ich leczenia, ludzie są w stanie zidentyfikować problemy i stworzyć kreatywne, wnikliwe i skuteczne rozwiązania.

Ale jest jeden sposób na rozwiązanie problemu, który jest nawet lepszy od człowieka: natura.

Od początku istnienia przyroda dostosowywała się i dostosowywała, aby uniknąć zagrożeń, czy to ze strony drapieżników, czy też środowiska.

Dopiero zaczynamy dostrzegać pełną moc zdolności natury i powoli przyjmujemy niektóre z jej mechanizmów udoskonalanych przez pokolenia ewolucji.

Czym jest biomimikra?
Według Instytutu Biomimiki, biomimikra jest definiowana jako podejście do innowacji, które poszukuje trwałych rozwiązań dla ludzkich wyzwań poprzez naśladowanie sprawdzonych wzorców i strategii natury.

Widzimy wiele przykładów biomimikry w różnych gałęziach przemysłu na całym świecie – budynek w Zimbabwe wykorzystywał strukturę kopców termitów do zaprojektowania energooszczędnego, klimatycznie sterowanego biura; najszybszy pociąg na świecie był wzorowany na dziobie zimorodka w celu zmniejszenia hałasu; a igły zostały przeprojektowane w celu zmniejszenia bólu po zbadaniu proboscy komarów.

Biomimikra w GA VSD+
System GA VSD+ firmy Atlas Copco wykorzystuje inżynierię naturalną w celu uzyskania doskonałej redukcji hałasu.

Wentylator osiowy, który przewyższa dzisiejsze dostępne wentylatory pod względem zużycia energii i redukcji hałasu, sportowe łopatki wentylatora ząbkowane wzorowane na skrzydłach sowy.

Sowy mają małe nierówności (haki i łuki) na skrzydłach, które rozbijają przepływ powietrza na małe odcinki zwane mikro-turbulencjami.

Dzięki ograniczeniu hałasu aerodynamicznego, sowy mogą latać przez całą noc niewykryte przez ich przyszłą kolację.

Wykorzystując tę biomimetyczną technologię wraz z innymi technikami redukcji dźwięku, GA VSD+ oferuje całkowity poziom hałasu na poziomie 62 dB(a), nieco głośniejszy niż umiarkowane opady deszczu.

Czy Twój zakład wykorzystuje innowacyjną technologię biomimetyczną? Daj nam znać w poniższych uwagach.