Silniki z magnesami stałymi Zalety Sprężarki

Silniki z magnesami stałymi Zalety Sprężarki

Silniki elektryczne są wykorzystywane do pracy niezliczonych urządzeń i sprzętu w dzisiejszym uprzemysłowionym świecie.

Ciche i niezawodne, od wielu lat stanowią zszywkę maszyn i często znajdują się w sprężarkach.

Mają one jednak pewne wady.

Silniki z magnesami stałymi oferują doskonałą wydajność bez przypadkowego uszkadzania sprężarek, co przekłada się na mniejsze zużycie i dłuższą żywotność systemu.

Jakie są wady silników indukcyjnych?
W przeciwieństwie do silników z magnesami trwałymi, silniki indukcyjne wykorzystują dwie części: stojan stacjonarny i wirnik obrotowy.

Prąd elektryczny przepływa przez stojan i wytwarza wirujące pole magnetyczne.

To z kolei indukuje prąd w wirniku, który wytwarza drugie pole magnetyczne.

Interakcja pomiędzy tymi dwoma polami magnetycznymi wytwarza moment obrotowy, powodując obracanie się wału wirnika.

Ale wał silnika indukcyjnego i pole magnetyczne nie obracają się w tym samym tempie.

Ze względu na straty w łożyskach i innych elementach, wirnik nie nadąża za polem i zazwyczaj znajduje się poniżej prędkości synchronicznej pola magnetycznego o około 1-5%.

To się nazywa slip.

Z czasem poślizg może spowodować uszkodzenie silnika i sprężarki.

Zalety silników z magnesami trwałymi
Szybkoobrotowe silniki z magnesami stałymi oferują wyższą sprawność energetyczną w porównaniu z tradycyjnymi asynchronicznymi silnikami indukcyjnymi.

Silnik z magnesami stałymi posiada chłodzone powietrzem głowice nawijające i chłodzoną wodą obudowę zapewniającą niezawodną pracę, a wyjątkowo niski poziom strat materiału do laminacji w rdzeniu silnika skutkuje niskimi stratami żelaza.

Bezstykowe łożyska magnetyczne są stosowane do utrzymania wału silnika na miejscu, dzięki czemu zmniejsza się poziom drgań i tarcia pomiędzy komponentami, co przekłada się na mniejsze zużycie.

Sprężarka odśrodkowa ZH350+ firmy Atlas Copco wykorzystuje silnik z magnesami trwałymi w celu zapewnienia najwyższej wydajności i dłuższej żywotności.

Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych sprężarek odśrodkowych lub dowiedzieć się więcej na temat silników z magnesami stałymi, skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.