Próby odkrywcze Technologia śruby obrotowej jest bardziej energooszczędna i opłacalna dla przemysłu przetwórstwa mięsnego.

Próby odkrywcze Technologia śruby obrotowej jest bardziej energooszczędna i opłacalna dla przemysłu przetwórstwa mięsnego.

Zużycie energii przez pompy próżniowe jest często pomijane, szczególnie w przemyśle mięsnym.

W typowy dzień rośliny uruchamiają pompy rano i wyłączają je pod koniec zmiany.

Urządzenie pracuje nieprzerwanie przez cały dzień, chyba że pompy są świadomie wyłączane podczas przerw.

Do niedawna ten cykl operacyjny był normą, ale przejście na nową technologię sprzętową jest coraz częstsze.

Dwa duże zakłady przetwórstwa mięsnego w Queensland w Australii postanowiły przeprowadzić testy, w których porównano technologię śruby obrotowej firmy Atlas Copco z oryginalną technologią łopatek obrotowych, w oparciu o efektywność energetyczną i koszty utrzymania.

Pierwsza próba obejmowała zastąpienie obrotowej łopatkowej pompy próżniowej o mocy 22 kW śrubową pompą próżniową o mocy 15 kW na drugim etapie maszyny pakującej dla przetwórców mięsa.

Ku ich zdziwieniu zespół stwierdził, że przejście na śrubowe pompy próżniowe przyniosło znaczne obniżenie kosztów konserwacji i 17-procentowy wzrost oszczędności energii.

W przeciwieństwie do technologii łopatek obrotowych, pompy śrubowe nie mają kontaktu powierzchniowego ani części zużywalnych w komorze sprężania.

Brak stałego kontaktu oznacza, że pompy śrubowe nie muszą być wymieniane co 16.

000 godzin pracy, jak w przypadku pomp łopatkowych.

Remonty tych obrotowych pomp łopatkowych mogą kosztować średnio od 12 000 do 20 000 USD, co prowadzi do całkowitej wymiany pompy po trzech do czterech remontach.

Te ciągłe remonty kapitalistyczne prowadzą do uszkodzenia pomp i zwiększenia zużycia energii w dłuższej perspektywie czasowej.

Druga próba okazała się jeszcze bardziej imponująca, gdy dwie obrotowe łopatkowe pompy próżniowe o mocy 22 kW zostały zastąpione tylko jedną śrubową pompą próżniową o mocy 37 kW, a drugą – jedną o mocy 15 kW.

Rozwiązanie próżniowe GHS VSD+ firmy Atlas Copco VSD+ charakteryzowało się szybkim czasem reakcji, co pozwoliło na uzyskanie oszczędności energii i obniżenie kosztów konserwacji.

Pompy łopatkowe pracowały przy ciśnieniu 2 mbar, czyli w punkcie niskiego podciśnienia, ale pompy śrubowe mogą pracować przy ciśnieniu 0 mbar.

Przy mniejszej ilości powietrza w opakowaniu mięso pozostaje świeższe przez dłuższy okres czasu.

Dłuższy okres przydatności mięsa do spożycia przynosi korzyści wszystkim – od przetwórcy mięsa po supermarkety i konsumentów.

Klienci, którzy przestawią się na śrubowe pompy próżniowe firmy Atlas Copco, mogą liczyć na zwrot z inwestycji już po 1,3 roku, w zależności od remontów istniejących pomp.

Nie wspominając o tym, że zastosowanie pomp śrubowych na jednej maszynie pakującej może przynieść oszczędności rzędu 170.

000 USD w ciągu pięciu lat.

Dowiedz się więcej na temat korzyści płynących z przejścia na śrubowe pompy próżniowe w artykule internetowym magazynu Food Technology Manufacturing.

Jeśli masz pytania dotyczące tego, w jaki sposób GHS VSD+ może pomóc Twojemu zakładowi przetwórstwa spożywczego, zostaw nam komentarz poniżej lub skontaktuj się z ekspertem Atlas Copco tutaj.

hbspt.

cta.

_relativeUrls=true;hbspt.

cta.

load(2510332, ’57a783ee-216d-469b-8d25-0377f6efec81′, {});