Pojedynczy etap Vs. Dwustopniowe obrotowe pompy łopatkowe z napędem dwustopniowym

Pojedynczy etap Vs. Dwustopniowe obrotowe pompy łopatkowe z napędem dwustopniowym

Obrotowe pompy łopatkowe z uszczelnieniem olejowym stanowią podstawę próżni przemysłowej o szerokim zakresie zastosowań.

Typowe pompy łopatkowe oferowane są w wersjach jednostopniowych i dwustopniowych w zależności od zastosowania i wymagań procesowych.

Oba typy to uszczelnione olejowo, przesuwne pompy łopatkowe, które wykorzystują płyty lub łopatki w offsetowym wirniku w celu uzyskania objętości umożliwiającej sprężanie gazu do układu wydechowego pompy.

Więc jak porównują się te pompy?
Jednostopniowe pompy próżniowe

Sposób ich działania – pompy jednostopniowe odprowadzają spaliny do wbudowanej komory w pompie, która oddziela olej od tłoczonego gazu.

Ropa jest zwracana, a gaz jest wyczerpany.

Zastosowania – Pompy jednostopniowe dobrze sprawdzają się w przypadku nierównomiernego poziomu podciśnienia i są tańsze niż podobne wersje dwustopniowe.

Dwustopniowe pompy próżniowe

Jak one działają – pompy dwustopniowe mają niski stopień podciśnienia i stopień wysokiego podciśnienia w jednym zespole.

Etap wysokiego podciśnienia pobiera gaz technologiczny i przenosi go do drugiego, niskiego stopnia podciśnienia, który spręża gaz do ciśnienia atmosferycznego, poprawiając wydajność próżniową pompy.

Zastosowania – Pompy dwustopniowe mają większy zakres ciśnień, zwykle poprawa o dziesięć lub dwa razy (10-1 Torr vs.

10-3 Torr) dla procesów wymagających głębszego podciśnienia.

Krótko mówiąc, jeśli poziom podciśnienia nie stanowi problemu, sztuczkę może wykonać jednostopniowa pompa łopatkowa.

I odwrotnie, jeśli konieczne jest zastosowanie głębszego ciśnienia z dobrą wydajnością próżniową, najlepszym rozwiązaniem byłaby dwustopniowa pompa łopatkowa.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, czy potrzebujesz jedno- czy dwustopniowej pompy próżniowej, skontaktuj się z ekspertem firmy Atlas Copco.