Gdzie jest sprężone powietrze?!

Gdzie jest sprężone powietrze?!

Sprężone powietrze znajduje się w wielu miejscach, od ręcznej pompy rowerowej do sprężarek odśrodkowych zasilających produkcję elektroniki.

Ale znajduje się również pomiędzy wieloma procesami, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Spójrzmy na kilka.

Pranie na sucho: Od lat 50-tych XIX wieku pranie na sucho jest sposobem chemicznego czyszczenia ubrań, które są zbyt delikatne dla tradycyjnych metod prania.

Dziś nadal jest to popularny sposób traktowania delikatnych tekstyliów, choć z bardziej zaawansowanymi procesami i sprzętem.

Po przejściu przez cykl prania z użyciem rozpuszczalników chemicznych, ubrania są następnie suszone w cyklu suchym, czystym sprężonym powietrzem.

Jest to istotny element procesu czyszczenia na sucho i konieczne jest, aby używane powietrze było całkowicie suche i wolne od wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać na wszelkie ślady rozpuszczalnika.

Chłodzenie: Każda lodówka zawiera mały kompresor, który zasila chłodne urządzenie.

Sprężarka podnosi ciśnienie pary chłodniczej, powodując jej nagrzewanie się i unoszenie przez wężownicę na zewnątrz lodówki.

Gorąca para schładza się w trakcie wchodzenia do lodówki, pochłaniając ciepło z otaczającego powietrza i skutecznie obniżając temperaturę wewnętrzną.

Sprężarka kontynuuje cykl, aby utrzymać niską i stabilną temperaturę.

Produkcja szkła: Kiedy myślisz, że produkcja szkła, sklepy rzemieślnicze mogą przychodzić ci na myśl.

Ale słoiki z dżememem, majonezem i ogórkami w lodówce nie są dmuchane ręcznie.

Ten rodzaj szkła jest często produkowany masowo przy pomocy sprężonego powietrza.

W metodzie dmuchania i rozdmuchiwania, sprężone powietrze służy do formowania stopionego szkła w butelki z wąską szyjką.

Słoiki wykonywane są zazwyczaj metodą prasowania i rozdmuchu, ale obie wymagają maszyn formujących zasilanych sprężonym powietrzem.

Huty szkła często posiadają wiele sprężarek i mogą wykorzystywać dziesiątki tysięcy cfm dziennie.

Następnym razem, gdy otworzysz butelkę piwa lub słoik galaretki, pomyśl o sprężonym powietrzu, które trafiło do tego pojemnika.

Rollercoastery: Okej, więc pewnie nie wchodzisz codziennie w interakcję z kolejką górską – tak nam się wydaje.

Bez względu na to, czy jesteś tym, który krzyczy o radość – czy też o drogie życie – sprężone powietrze zapewnia Ci bezpieczeństwo od momentu zapięcia pasa do momentu, gdy hamulce płynnie doprowadzą Cię z powrotem na pokład.

Bramy powietrzne i hamulce pneumatyczne mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa rollercoastera i oba są zasilane sprężonym powietrzem.

Bramy powietrzne zapewniają bezpieczeństwo poszukiwaczom dreszczyku emocji i z dala od torów, gdy kolejka się porusza.

Pneumatycznie sterowane od spodu torów, niezawodne sprężone powietrze zapewnia, że bramy otwierają się tylko wtedy, gdy jest czas na wsiadanie lub wysiadanie.

Hamulce pneumatyczne wykorzystują powietrze do wytworzenia tarcia pomiędzy podkładką a szyną.

Inne systemy hamulcowe, takie jak hamulce magnetyczne, nadal potrzebują sprężonego powietrza do sterowania procesem.

Więc, oto i on.

Nawet jeśli tego nie zauważysz, sprężone powietrze i gaz codziennie wkraczają do Twojego życia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z bloga The Compressed Air Blog? Zapisz się do naszego cotygodniowego biuletynu i nigdy nie przegap postu.

hbspt.

cta.

_relativeUrls=true;hbspt.

cta.

load(2510332, ’57a783ee-216d-469b-8d25-0377f6efec81′, {});