Dlaczego browary potrzebują wytwarzania azotu na miejscu?

Dlaczego browary potrzebują wytwarzania azotu na miejscu?

Z badań wynika, że piwo jest napojem alkoholowym z wyboru w USA.

W 2017 r.

40 procent konsumentów alkoholi stwierdziło, że najczęściej piją piwo, podczas gdy 30 procent wybrało wino, a 26 procent wybrało alkohol.

Wytwarzane z czterech podstawowych składników ziarna, chmielu, drożdży i wody, piwo jest popularnym napojem od tysięcy lat.

W większości zakładów piwowarskich azot jest stosowany w kilku fazach procesu produkcji piwa, począwszy od zbiorników do usuwania brzeczki, piwa i pozostałości zacieru z utleniania i zanieczyszczania następnej partii piwa.

Azot może być również używany do pchania piwa z jednego zbiornika do drugiego, a w końcowych etapach procesu warzenia piwa, jest on używany do utrzymywania ciśnienia w beczkach przed wysyłką i ostatecznym użyciem.

Korzyści płynące z wytwarzania azotu na miejscu

Oszczędność czasu.

Browary, które pozyskują dostawców zewnętrznych dla ryzyka azotowego opóźniły, a czasami anulowały dostawy.

Brak azotu niezbędnego do warzenia piwa wstrzymuje produkcję, powoduje przestoje i przyczynia się do potencjalnych strat w zyskach.

Po przybyciu dostawy należy ją wprowadzić i podłączyć do starego systemu, podczas gdy stare kanistry są usuwane.

System generowania azotu na miejscu pozwala zaoszczędzić czas oczekiwania i pozwala operatorom skoncentrować się na innych zadaniach funkcjonalnych.

Minimalizuje ilość odpadów gazowych.

Bez generatora azotu na miejscu, urządzenia piwowarskie są często pozostawione do zakupu ciekłego azotu luzem.

Duża ilość azotu zwykle nie jest używana od razu i pozostaje w zbiornikach z ciepłem otoczenia powodując jego rozszerzanie się.

Jeśli ciśnienie narastające nie zostanie zwolnione, zbiornik może eksplodować.

Aby temu zapobiec, zbiorniki muszą być wydmuchiwane w celu uwolnienia gazu, co powoduje marnowanie niewykorzystanego azotu, czasu i pieniędzy.

Obniża koszty.

Zakup butli azotowych i dewarów może kosztować średnio 2,50 – 5,00 USD CCF.

Obszary oddalone mogą płacić do trzech razy więcej, w zależności od odległości od centrum dystrybucji gazu.

Dzięki wytwarzaniu azotu na miejscu, browarnicy płacą od 0,10 do 0,15 USD CCF, co pozwala zaoszczędzić do 75 procent kosztów azotu.

Zmniejsza ślad węglowy.

Obecnie większość browarów w USA wykorzystuje dwutlenek węgla do inertyzacji zbiorników i przenoszenia produktów między statkami, a następnie ze zbiornika do pakowania.

Przejście od dwutlenku węgla do azotu jest opłacalną i akceptowaną przez przemysł alternatywą dla tych zastosowań, pomagając zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz nawet o 70 procent.

Browary, które przestawiają się na azot na miejscu, mogą skorzystać z okresu amortyzacji wynoszącego od jednego do dwóch lat.

Chociaż początkowe koszty mogą zniechęcić browarników do tej inwestycji, generatory azotu mogą zaoszczędzić czas, zmniejszyć ilość odpadów i obniżyć koszty w dłuższej perspektywie czasowej.

W zależności od zastosowania, urządzenia piwowarskie mogą zepsuć się nawet w ciągu pierwszych dwóch lat instalacji.

Masz na miejscu generator azotu w swojej placówce? Zostaw nam komentarz poniżej, informujący nas, dlaczego zdecydowałeś się na zmianę.