Zrozumienie podstawowych odbiorników powietrza

Zrozumienie podstawowych odbiorników powietrza

Czym są zbiorniki powietrza?
Odbiorniki są wykorzystywane do zapewnienia pojemności magazynowej sprężonego powietrza w celu zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na sprężone powietrze i wspomagania sterowania ciśnieniem w systemie.

Zasadniczo przechowują one pewną ilość sprężonego powietrza do wykorzystania, gdy jest ono potrzebne, i stabilizują ciśnienie w systemie powietrznym, niezależnie od zmieniającego się zapotrzebowania urządzeń.

Kiedy stosuje się zbiorniki powietrza?
Zbiorniki powietrza powinny być stosowane w każdym systemie sprężonego powietrza i są najbardziej efektywne w przypadku systemów o zróżnicowanych wymaganiach dotyczących przepływu sprężonego powietrza, takich jak okresowe skoki zużycia.

W takich scenariuszach można zastosować mniejszą sprężarkę w połączeniu z dużym odbiornikiem w celu zwiększenia efektywności regulacji wydajności.

Zbiorniki powietrza mogą być również wykorzystywane do tego celu:

Kontrola okresów szczytowego zapotrzebowania w systemie sprężonego powietrza poprzez redukcję spadku ciśnienia i szybkości rozpadu.

Chronić krytyczne aplikacje ciśnieniowe przed innymi zdarzeniami w systemie.

Kontrola tempa spadku ciśnienia w popycie przy jednoczesnym wspomaganiu szybkości reakcji przesyłu podażowego.

Lokalizacje dla pierwotnych odbiorników powietrza
Istnieją różne punkty widzenia, jeśli chodzi o umiejscowienie odbiornika powietrza pierwotnego w instalacji wentylacyjnej.

System może posiadać zbiornik pomiędzy sprężarką i suszarnią, po suszarni lub oba te elementy.

Jeżeli zbiornik znajduje się przed suszarnią sprężonego powietrza, zbiornik zapewni niewielką ilość dodatkowego chłodzenia promiennikowego i wylać część kondensatu i porwanego środka smarującego.

Jednak odbiornik zostanie wypełniony nasyconym powietrzem.

W przypadku nagłego zapotrzebowania przekraczającego wydajność sprężarki i pasującej suszarni, wydajność suszarni zostanie przeciążona, co spowoduje zwiększenie ciśnieniowego punktu rosy.

Zaletą posiadania zbiornika przed suszarnią jest możliwość ustabilizowania przepływu powietrza do suszarni, szczególnie w przypadku sprężarek start/stop lub load/unload.

Instalacja odbiornika po suszarni pozwoli, aby zbiornik suchego sprężonego powietrza był w stanie sprostać wszelkim wahaniom zapotrzebowania systemu.

Zalecaną najlepszą praktyką jest posiadanie odbiornika kontrolnego przed suszarnią.

Ponadto, suchy odbiornik powinien być umieszczony za suszarnią i filtrem dla pojemności odbiornika głównego.

Jak prawidłowo zwymiarować zbiorniki powietrza?
Dobrą regułą przy doborze zbiorników powietrza jest dopuszczenie czterech galonów na każdy CFM sprężonego powietrza dla sprężarek o stałej prędkości i jednego do dwóch galonów pojemności magazynowej dla sprężarek o zmiennej prędkości.

Mimo, że niektórzy mogą być kuszeni, aby podjąć się zadania majsterkowicza budowy odbiornika powietrza, istnieje kilka regulacji prawnych, a projekt może również stwarzać poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Zaleca się, aby zakupić zbiornik powietrza od renomowanego producenta sprężarek powietrza w celu znalezienia odpowiedniego rozwiązania.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z ekspertem Atlas Copco.