Zdumiewające osiągnięcia Festo

Zdumiewające osiągnięcia Festo

Festo od kilku lat, regularnie, przykuwa wzrok wszystkich pasjonatów nowoczesnych technologii, prezentując kolejne osiągnięcia z pogranicza robotyki i automatyki. Ich kolejne osiągnięcie to zdumiewająca cybernetyczna ważka. Bardzo dokładnie naśladuje ruchy czteroskrzydłych insektów, pozwalając na wykonywanie różnorodnych, powietrznych akrobacji. Ważka może poruszać się we wszystkich kierunkach, zawisnąć w powietrzu, czy szybować bez machania skrzydłami. Dzięki szkieletowi z włókna węglowego i elastycznej polimerowej obudowie całość jest niezwykle lekka. W środku znajduje się mikro-kontroler, moduł bezprzewodowy, mechanizmy i czujniki. Całość może być sterowana np. smartfonem.

Inny produkt z działu R&D Festo, zaprezentowany w zeszłym roku, to ExoHand – mechaniczne ramie zdalnie sterowane przy pomocy specjalnej rękawicy. Rozwiązanie jest zdumiewające, gdyż urządzenie potrafi dynamicznie zwiększać siłę nacisku przekazywaną przez operatora, aby mieć pewność, że trzymany obiekt się nie wyślizgnie, a ponadto użytkownik odczuwa to co robot, dzięki zwrotnemu mechanizmowi pneumatycznemu.

Rękawica jest tworzona specjalnie dla operatora (ręka jest skanowana i drukowana na drukarce 3D). Osiem siłowników pneumatycznych pozwala na precyzyjną kontrolę palców.

Działanie możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Kolejny cud niemieckiej technologii to bioniczny pingwin, który nie dość, że potrafi pływać, to jeszcze zbija się w powietrze.