Wystawa ComVac 2019

Uważam, że w Hanowerze odbywają się najlepsze targi przemysłowe. Z uwagi na temat sprężonego powietrza osobiście najbardziej interesował mnie ComVac, ale było też wiele innych interesujących wystaw.

Na początku, przechodząc przez jedną z dwóch ogromnych hal planowanych dla ComVac, tym razem były już dwie, można było odnieść wrażenie, jakby nic się nie zmieniło w stosunku do poprzedniej edycji.

Kaeser, Gode, Ingersoll Rand, Alup i wielu innych na swoich regularnych stanowiskach. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Niewątpliwie największym przegranym, jeśli użycie tego terminu było poprawne, był Atlas Copco, który nie wiedział, dlaczego tym razem mieli małe stoisko jak turecki producent sprężarek. Najdziwniejsze jednak było to, że nie prezentowali żadnych sprężarek, osuszaczy czy innych urządzeń sprężonego powietrza. Były one eksponowane tylko za pomocą pomp próżniowych.

Początkowo myślałem, że mogą być wystawione gdzie indziej, ponieważ nie widziałem tam żadnych sprężarek, dla których oczywiście Atlas Copco jest popularne. Być może czują się tak silni na rynku, że nie muszą, albo po prostu nie mają nic nowego do przechwalania się.

Na przykład Keaser był prezentowany w dwóch salach i muszę przyznać, że marketingowo wykonuje dobrą robotę, rozdając swoje torby od lewej do prawej.

Można było zobaczyć sprężarki bezolejowe Kaeser z jednostkami śrubowymi IR. Od teraz używane przez nich standardowe silniki IE4, o których inni nawet nie myślą, a niektórzy jak Ingersoll Rand oferuje je jako opcję.

Ingersoll zaprezentował właśnie nową, dwustopniową serię wydajnych, dwustopniowych sprężarek RS o mocy 250kW. Stopniowo coraz mniejsze i większe sprężarki będą prezentowane w nowszej wersji. Ponadto pojawiła się nowa turbosprężarka lub nowy osuszacz chłodniczy. A gdy dyskutowano o zabiegu, Beko i Parker zaprezentowali wiele osuszaczy i filtrów.

Nie trzeba ukrywać, że mają dobre produkty, a przede wszystkim szeroką gamę produktów.

Było wielu producentów z Turcji czy Chin, ale była to inna cena i jakość półki, a także problemy takie jak wydajność, zużycie energii czy żywotność. Problemem, który dodatkowo mnie zniechęca jest problem z dostępem do części (czas dostawy itp.) i serwisu.

W ComVac każdy może znaleźć coś dla siebie. Od sprężarek, osuszaczy powietrza, filtrów, układów sterowania nadrzędnego, systemów sprężonego powietrza, mierników punktu rosy, przepływomierzy powietrza, detektorów przecieków, separatorów kondensatu.

A zapomniałem o dziesiątkach innych produktów. Nie sposób opisać wszystkich wystawców i produktów. To, co dla mnie było nieistotne, może być dla kogoś najważniejszą rzeczą.

Zachęcam do wyjazdu na kolejną edycję za 2 lata.