Wszystko o ciśnieniu pneumatycznym

Wszystko o ciśnieniu pneumatycznym

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale pneumatyka jest wokół nas, a my spotykamy się z nią w naszym codziennym życiu przez cały czas.

Gdy jesteś w autobusie, ciężarówce lub samolocie, wokół ciebie używane jest ciśnienie pneumatyczne i jest to podstawowy element, który sprawia, że pojazdy te działają.

Ciśnienie pneumatyczne nie występuje tylko w obiektach mechanicznych, ale można je również znaleźć w przedmiotach, które mogą być nadmuchiwane, takich jak opony samochodu, czujniki ciśnienia i regulatory oraz wszędzie tam, gdzie znajduje się powietrze pod ciśnieniem.

Pneumatyka to popularna metoda wykonywania czynności roboczych i funkcjonalnych, ponieważ może być niezwykle energooszczędna, a także bardzo trwała przy minimalnych wymaganiach konserwacyjnych.

Dlatego są one tak powszechne, jeśli chodzi o maszyny i większość urządzeń przemysłowych, a wiele rzeczy, które uważamy za oczywiste w naszym codziennym życiu, nie działałoby bez nich.

Czym jest ciśnienie pneumatyczne i jak jest używane?
Krótko mówiąc, jest to ciśnienie wywierane przez gaz pod ciśnieniem. Istnieje wiele różnych rodzajów gazów, które można wykorzystać do wytworzenia ciśnienia pneumatycznego, a jednym z najczęściej stosowanych jest sprężone powietrze.

Może to być wykorzystane do stworzenia kształtu plastikowej butelki, z której używamy do picia, zapewnienia ciśnienia w kabinie samolotu i obsługi drzwi, które widzisz na autobusie.

Alternatywnie, ciśnienie pneumatyczne może być również wytwarzane przez gazy obojętne, które są gazami, które w pewnych okolicznościach nie powodują reakcji chemicznych.

Najpopularniejsze rodzaje gazów obojętnych znane są jako „gazy szlachetne„, wszystkie są bezbarwne, bezwonne i mają bardzo niską reaktywność chemiczną. W sumie istnieje sześć gazów szlachetnych, które występują naturalnie i są to argon (Ar), hel (He), krypton (Kr), neon (Ne), radon (Rn), i ksenon (Xe).

Powietrze może być pompowane do zbiornika za pomocą kompresora, a następnie zbiornik zatrzyma się na tym powietrzu.

System pneumatyczny będzie wtedy pobierał powietrze ze zbiornika, gdy będzie to konieczne do wykonywania jego funkcji.

Czym jest pneumatyczny przełącznik ciśnienia?


Ten typ wyłącznika polega na zamknięciu styku elektrycznego po osiągnięciu ustawionego dla niego ciśnienia. Można je znaleźć w pompach wody użytkowej, elektrycznej sprężarce gazu, a nawet w kokpicie samolotu.

Czym jest pneumatyczny regulator ciśnienia?


Podstawową funkcją pneumatycznych regulatorów ciśnienia jest utrzymywanie stałego ciśnienia wyjściowego. Ma to na celu zapewnienie osiągnięcia maksymalnego przepływu wymaganego przy regulowanym ciśnieniu, mogą one występować w różnych formach w zależności od ich przeznaczenia, takich jak regulacja ciśnienia regulowanego z bliskimi tolerancjami.

W jaki sposób ciśnienie pneumatyczne jest wykorzystywane w życiu codziennym?


Możesz być naprawdę zaskoczony samą ilością rzeczy, które działają przy ciśnieniu pneumatycznym, które nieświadomie używasz lub przechodzisz przez całe swoje codzienne życie. To po prostu wszędzie, od kiedy wchodzisz do transportu publicznego, wchodzisz do określonych budynków, widzisz balony, doświadczasz ćwiczeń dentystycznych, przechodzisz obok kogoś, kto używa młota pneumatycznego,

 • Drzwi do transportu publicznego
  Być może słyszeliście dźwięk drzwi autobusu zamykających tysiące razy w waszym życiu i nie myśleliście o tym. Cóż, teraz można spojrzeć na te drzwi zupełnie inaczej, ponieważ wykorzystują ciśnienie pneumatyczne do tworzenia działania ich otwierania i zamykania, co powoduje uwalnianie powietrza.
 • Hamulce w ciężkich pojazdach
  Przy tak dużej masie za nimi, regularne hamulce, które można znaleźć w samochodzie, nie wystarczą, aby spowolnić te ciężkie przedmioty. Hamulce pneumatyczne wykorzystują ciśnienie pneumatyczne do przyłożenia większej siły do układu hamulcowego, co pozwala na zatrzymanie ciężkiego pojazdu.
 • Pompy rowerowe
  Za każdym razem, gdy pompujesz oponę rowerową, wytwarzasz ciśnienie pneumatyczne, gdy doprowadzasz do niej powietrze. Powietrze to jest następnie zatrzymywane przez oponę i stopniowo uwalnia się z czasem, gdy opona ulega zużyciu.
 • Pompy próżniowe
  Czy kiedykolwiek widziałeś/aś ekspres do kawy w akcji? Chodzi tu o zastosowanie najbardziej popularnego typu pompy próżniowej, znanej jako „pompa łopatkowa obrotowa”. Ten typ pomp jest bardzo popularny w hotelarstwie i przemyśle motoryzacyjnym i jest siłą napędową powietrza, które jest pompowane do produkcji espresso.
 • Gaśnice
  Niektóre gaśnice używają argonu zmieszanego z dwutlenkiem węgla (C02), aby pomóc w gaszeniu pożarów. Wynika to z faktu, że argon jest bardzo stabilny, gdy jest stosowany w przypadku wyższych temperatur, takich jak pożary, w których występuje lit lub magnez.
 • Sprzęt treningowy
  Czy wiesz, że niektóre rowery stacjonarne i bieżnie wykorzystują ciśnienie pneumatyczne? Maszyny te wykorzystują ciśnienie powietrza, aby zapewnić Ci opór. Więc następnym razem, gdy jesteś na bieżni i konfigurujesz ustawienia w celu podniesienia nachylenia, ta maszyna może wykorzystywać ciśnienie pneumatyczne do wytworzenia tego efektu.

 • Kuchenki ciśnieniowe
  Szybkowar wykorzystuje ciśnienie pneumatyczne z wykorzystaniem dwóch zaworów. Zawory te służą do regulacji ciśnienia i odpowiedniej redukcji ciśnienia tak, aby szybkowar nie eksplodował. Szybkowar może być używany do gotowania dużych ilości potraw w szybszym tempie w przeciwieństwie do gotowania bez ciśnienia.
 • Systemy rurowe
  Nie są one tak powszechne jak kiedyś, ale przez pewien czas pneumatyczne rury pocztowe były rzeczą. Być może widziałeś je w filmach lub być może w banku, a pneumatyczne rury pocztowe były używane do przesyłania listów w dużych budynkach.
 • pneumatyczny system ciśnieniowy
 • Podczas gdy korzystanie z transportu poczty w ten sposób stało się przestarzałe wraz z pojawieniem się faksów, a następnie e-maili, pneumatyczne systemy rur są nadal używane do transportu małych przedmiotów w lokalnym środowisku.
 • Jackhammery
  Prawdopodobnie wszyscy przeszliśmy obok młota kozłowego używanego w tym czy innym miejscu. Siłą napędową jest zwykle sprężone powietrze i jak można sobie wyobrazić na podstawie hałasu, który generuje, jest jego wiele.

Co teraz wiesz?
Jak widać, stosowanie ciśnienia pneumatycznego w codziennym życiu jest naprawdę wszędzie i jeśli nie wiesz o tym, co powinieneś teraz, może łatwo przejść obok ciebie jak wszystko inne.

Teraz, gdy wiesz więcej o ciśnieniu pneumatycznym i o tym, jak jest ono wykorzystywane w tak wielu rzeczach, które napotkasz w ciągu całego życia, możesz już nigdy nie patrzeć na pompę rowerową, ekspres do kawy lub drzwi do autobusu w ten sam sposób.

Przykłady wymienione powyżej tylko zarysować powierzchnię rzeczy, które wykorzystują ciśnienie pneumatyczne i jest tak wiele więcej, że nie ma na liście. Dzięki nowo zdobytej wiedzy na temat ciśnienia pneumatycznego, ile jeszcze rzeczy można myśleć o tym, które z nich są używane?