Samochody na sprężone powietrze – Czym są?

Samochody na sprężone powietrze – Czym są?

Samochody z silnikiem sprężonego powietrza od niedawna cieszą się coraz większą popularnością i są okrzyknięte środkiem transportu na przyszłość. Eksperci przewidują, że dzięki swojej niewiarygodnej efektywności energetycznej i zrównoważonemu użytkowaniu staną się one bardzo popularne wśród konsumentów.

Uważa się je również za niezwykle bezpieczne pod względem niebezpieczeństwa związanego z paliwem i nie ma emisji spalin.

Naukowcy i ekologowie mówią, że tego typu samochody będą drogą na przyszłość, pod warunkiem, że firmy naftowe z głębokimi kieszeniami nie będą tłumić technologii i produkcji, jak to czyniły w przeszłości.

Czym są samochody na sprężone powietrze?
W zwykłym pojeździe do napędzania tłoków gorącymi i rozszerzającymi się gazami w silniku użyta zostanie mieszanka powietrza i paliwa. Samochód z napędem pneumatycznym wykorzystuje rozprężanie sprężonego powietrza do napędzania tłoków, które znajdują się wewnątrz cylindra.

Jeden lub więcej rozprężaczy obrotowych lub tłoków rozprężnych stosuje się w silnikach na sprężone powietrze, które są wykorzystywane do ogrzewania silnika lub powietrza podczas rozprężania.

Zalety samochodów z napędem pneumatycznym
Wyjście emisji
Silniki sprężonego powietrza pracują z wykorzystaniem bezspalinowego magazynowania energii i wypierają emisję z rury wydechowej pojazdu do centralnie umieszczonego modułu generującego energię elektryczną.

Sprężone powietrze jest filtrowane w celu ochrony maszyn sprężarek, dzięki czemu odprowadzane powietrze zawiera mniej cząstek pyłu.

Brak biopaliw na bazie węgla
Innym czynnikiem przyczyniającym się do emisji spalin z samochodów napędzanych sprężonym powietrzem jest rezygnacja z biopaliw opartych na węglu. Paliwa te i benzyna nie są wymagane do eksploatacji tego pojazdu, co skutkuje tańszym źródłem energii o znacznie mniejszej emisji niż w przypadku zwykłego samochodu.

Niskie samorozładowanie
Innym źródłem czystej energii wykorzystywanym w samochodach jest stosowanie akumulatorów. Jednym z problemów związanych z używaniem akumulatorów jako źródła energii dla pojazdu jest to, że rozładowują one swoją energię w czasie w tempie szybszym niż pojazd napędzany sprężonym powietrzem.

Usuwanie niebezpiecznych substancji chemicznych
Samochody napędzane sprężonym powietrzem okazały się być bardzo bezpieczne, a usuwanie niebezpiecznych substancji chemicznych stosowanych do produkcji paliwa jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego. Niebezpieczne substancje chemiczne, takie jak benzyna lub kwas akumulatorowy, mogą być stosowane w innych pojazdach i mogą mieć tragiczne konsekwencje, jeśli są one narażone na działanie przyspieszacza.

Potencjalny odzysk energii
Niektóre systemy pneumatyczne mogą być zaprojektowane dla tych pojazdów w celu umożliwienia odzyskiwania energii poprzez hamowanie. Układ ten można zaprojektować w taki sposób, aby kompresować i gromadzić energię podczas hamowania, tak aby pojazd mógł mieć wyższy wskaźnik samozasilania.

Redukcja wielkości
Ze względu na niższe zapotrzebowanie na energię, silniki pojazdów napędzanych sprężonym powietrzem są dużo mniejsze niż tradycyjne silniki samochodowe. Oznacza to, że pojazd jako całość może być również znacznie mniejszy niż standardowy samochód i znacznie zmniejszyć jego wpływ na środowisko.

W rezultacie koszty utrzymania związane z tymi samochodami są niższe, a ich udział w zużyciu dróg, które dzielą z innymi pojazdami, jest mniejszy.

Przyjazny dla środowiska
Zbiorniki powietrza mogą być poddawane recyklingowi i utylizacji z mniejszą powierzchnią postojową niż w przypadku zwykłych pojazdów.

W wyniku tego powstaje mniej zanieczyszczeń, a zbiornik sprężonego powietrza może być wielokrotnie częściej uzupełniany w krótszym czasie w celu naładowania akumulatorów elektrycznych samochodów osobowych.

Wady samochodów z napędem pneumatycznym
Ponowne napełnianie
Gdy powietrze zostanie sprężone w celu napełnienia zbiornika, jego temperatura wzrośnie. Wystąpi problem, jeśli zmagazynowane powietrze nie zostanie schłodzone w momencie napełniania zbiornika. Spowoduje to spadek ciśnienia później, gdy powietrze ostygnie i spowoduje spadek energii.

Bezpieczeństwo na wypadek zderzenia
Samochody pneumatyczne mogą być budowane bardzo kompaktowo, podobnie jak pierwsze samochody SMART, które zostały wprowadzone na rynek. Nie odpowiada to dobrze niektórym osobom, które uważają, że małe rozmiary pojazdu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa w razie wypadku.

Czy powinienem zajrzeć do samochodów z zasilaniem sprężonym powietrzem?


Samochody napędzane sprężonym powietrzem będą rozwijać się wraz z postępem technologicznym i staną się bardziej energooszczędne, bezpieczniejsze, praktyczne i popularne.

Są one zdecydowanie postrzegane jako postępowy środek transportu, który będzie szeroko stosowany w przyszłości, a może się nawet zdarzyć, że zaczną być wykorzystywane w środkach transportu publicznego.

Wszyscy wiemy, że gazy cieplarniane i emisje dwutlenku węgla są toksyczne dla naszej planety i środowiska, a jeśli utrzymamy nasze obecne zużycie tych gazów i paliw kopalnych, nasza planeta nie będzie już w stanie utrzymać naszego życia.

Nasza cywilizacja jest w pewnym momencie, w którym musimy dokonać drastycznych zmian w źródłach paliw, które wykorzystujemy i przejść na bardziej energooszczędne paliwa, które mają mniejszy wpływ na naszą planetę.

Każdego dnia na świecie używa się miliardów samochodów, które emitują ogromne ilości niebezpiecznych gazów do atmosfery i powodują nieodwracalne szkody.

Pojazdy napędzane sprężonym powietrzem będą dla konsumentów bardzo przyjazne cenowo, a producenci nie chcą osiągać wygórowanych zysków, wykorzystując nasze zapotrzebowanie na transport.

Korzystanie z pneumatyki okazało się niezbędne w naszym codziennym życiu, a korzystanie z pneumatyki jako podstawowego elementu w naszych środkach transportu jest bardzo perspektywicznym i zrównoważonym podejściem.

Uzyskując samochód pneumatyczny na sprężone powietrze, można zaoszczędzić tak wiele pieniędzy na tankowanie pojazdu bez konieczności wsuwania do kieszeni firm naftowych, które tłumią energooszczędne technologie, takie jak ta.

Samochody, tak jak znamy je dzisiaj, przestaną istnieć w nadchodzących dekadach, a Ty zobaczysz postęp, który energooszczędne pojazdy, takie jak samochody na sprężone powietrze, będą produkowane na naszej planecie.