Przechowywać owoce i warzywa w stanie świeżym z dodatkiem azotu.

Przechowywać owoce i warzywa w stanie świeżym z dodatkiem azotu.

Cukinia, pomidory, brzoskwinie, truskawki, galore! Świeże owoce i warzywa są świetne, aby cieszyć się w miesiącach letnich, ale mogą one również mieć krótszy okres przydatności do spożycia pod wpływem tlenu.

Tlen podtrzymuje życie.

Dlatego jedzenie psuje się pod wpływem tlenu.

Naturalne mikroorganizmy i enzymy występujące w produktach (bakterie tlenowe, drożdże i pleśń) rosną szybko, gdy wchłaniają tlen i uwalniają dwutlenek węgla.

Podziękuj katalazie i peroksydazie za nadanie jabłkom brązowego koloru.

Wprowadzenie systemu magazynowania w atmosferze kontrolowanej z wykorzystaniem gazu azotowego może zapewnić dłuższą świeżość produkcji.

Dzięki zastosowaniu bezolejowych sprężarek powietrza firmy Atlas Copco w połączeniu z generatorami azotu na miejscu, dostawcy żywności mogą utrzymywać chrupiącą i świeżą produkcję przy użyciu czystego azotu w ilości 99,9%.

Jest to lepsza alternatywa dla drogich butelek z azotem i zbiorników z cieczą.

Zastąpienie powietrza atmosferycznego (składającego się w przybliżeniu z 78% azotu i 21% tlenu) azotem nie tylko obniża poziom tlenu, ale również poziom wilgotności w magazynach.

Proces ten wydłuża okres przydatności do spożycia bez wpływu na smak lub kolor żywności.

Azot pomaga również produkować dalsze podróże, aby dotrzeć do ludzi, którzy mogą nie mieć dostępu do lokalnych, świeżych opcji.

Bądź na bieżąco z letnimi wskazówkami dotyczącymi sprężarek powietrza i nigdy nie przegap poczty, subskrybując nasz cotygodniowy biuletyn informacyjny.