Pompy próżniowe uszczelnione olejem a pompy próżniowe suche

Pompy próżniowe uszczelnione olejem a pompy próżniowe suche

Obecnie istnieje szeroka gama przemysłowych pomp próżniowych dostępnych dla większości zastosowań.

Pompy z uszczelnieniem olejowym są koniem roboczym na rynkach przemysłowych od dziesięcioleci, ale coraz więcej zastosowań dostrzega korzyści płynące z zastosowania suchych pomp próżniowych, zarówno pod względem wydajności, jak i kosztów konserwacji.

Pompy z uszczelnieniem olejowym
Pompy z uszczelnieniem olejowym – łopatkowe, tłokowe i zalane śruby – są niezawodne i trwałe, gdy są konserwowane zgodnie z wymaganiami.

Mechanizmy są proste, a rutynowa konserwacja może być wykonana bez konieczności odesłania pompy z powrotem do renowacji.

Pompy te dobrze sprawdzają się od ciśnienia atmosferycznego do ciśnienia bazowego i dobrze przystosowują się do pomp wspomagających w celu zwiększenia wydajności i zasięgu.

Wręcz przeciwnie, zarządzanie zużytym olejem pochodzącym z częstych zmian może stanowić problem, ponieważ może on zawierać materiały toksyczne, z którymi należy postępować ostrożnie.

W miarę starzenia się pomp, części zamienne i serwis mogą stać się trudniejsze do znalezienia.

Istnieje jednak kilka źródeł, które mogą dostarczyć części i materiałów, które wycisną nieco więcej czasu z starej, niezawodnej pompy, której cykl życia dobiega końca.

Pompy suche
Pompy suche również dobrze sprawdzają się od ciśnienia atmosferycznego do ciśnienia podstawowego, ale nie przy takim samym stałym przepływie, jaki uzyskano by w przypadku pomp mokrych.

Suche pompy minimalizują zanieczyszczenie procesu olejami i innymi chemikaliami, utrzymując czystość chemii produktu.

Pompy suche mogą być również wyposażone w pompy wspomagające w celu uzyskania wyższych wydajności i szerszych zakresów podciśnienia.

Jedną z wyraźnych zalet jest brak oleju w tych mechanizmach.

Każde smarowanie jest zwykle odseparowane od objętości skokowej pompy i jest mniej podatne na zanieczyszczenia.

Wymiana oleju jest rzadsza, a wydajność tych pomp jest mniejsza niż pomp o podobnej wielkości z uszczelnieniem olejowym.

Konserwacja jest zazwyczaj zarezerwowana na wymianę oleju, ale remonty remontowe w celu wymiany łożysk wymagają specjalistycznych narzędzi i wiedzy specjalistycznej.

Który typ pompy wybierzesz zależy od aspektów, które powodują najwięcej bólu – czy jest to wydajność czy konserwacja?
Potrzebujesz pomocy przy podejmowaniu decyzji? Już dziś skontaktuj się z ekspertem firmy Atlas Copco, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat tych pomp i innych dostępnych technologii, które będą pasować do Twoich zastosowań.