Open Office w końcu 3.0 PL

Dziś, po długim okresie oczekiwania pojawiła się w końcu nowa wersja pakietu biurowego OpenOffice (wersja Polska, angielska pojawiła się już w środę), doskonałej naszym zdaniem alternatywy dla Microsoft Office. Od kilku lat korzystamy z niego z powodzeniem w naszej firmie – sprawdza się zarówno jako narzędzie do przygotowywania ofert (OpenOffice Writer), podstawowywch arkuszy kalkulacyjnych (OpenOffice Calc), jak i prezentacji (OpenOffice Impress). Od wersji 2.0 w pakiecie pojawił się również OpenOffice Base – do obsługi baz danych, który ostatnio również zaczął być poważnie wykorzystywany (do łączenia z firmową bazą i tworzenia w niej różnego rodzaju nietypowych kwerend).

Malkontenci narzekają przede wszystkim na stary, mało czytelny interface – przyznam, że nie bez powodu, ale w najnowszej wersji został on nieco odświeżony – głównie wymiana ikonek, ale nawet to z pozytywnym skutkiem. Nie zdecydowali się (i dobrze) na takie zwariowane innowacje do jakich posunął się Microsoft w swoim Office 2007, którego nowy interfejs zajmuje dużo przestrzeni w oknie i moim zdaniem nie specjalnie ułatwia w prace. W OpenOffice Jest czytelniej, przejrzyściej i to jest najważniejsze.

Widać też, że programiści przyłożyli się do poprawy ogólnej wydajności i szybkości działania pakietu – ładuje się i działa znacznie szybciej, nawet na wolniejszych maszynach.

Co najważniejsze kompatybilność z MS Office została znacznie poprawiona i rozszerzona w końcu o obsługę plików docx – podobno nowy OO radzi sobie bez problemu z otwieraniem nawet bardzo skomplikowanych dokumentów z Worda.

Pozostaje zachęcić do ściągnięcia – oto bezpośredni link do polskiej wersji OpenOffice.

Instalacja jest bardzo prosta, program sam aktualizuje, lub usuwa wszystkie poprzednie wersje.