Maszyna pakująca – pakowarka pneumatyczna

To niesamowite jak wiele różnych zastosowań ma pneumatyka. Całkiem niedawno naprawialiśmy maszynę zwaną „tamponiarką” opartą na połączeniu pracy 2 siłowników sterowanych elektrozaworami. Tamponiarka służyła w fabryce perfum do tworzenia nadruków na butelkach. Teraz trafiło do nas inne urządzenie, nazwane przez producenta „maszyną pakującą”.
Pętelka
Efekt działania maszyny pakującej

Maszyna ta służy do robienia „pętelek” z giętkiego drutu, które często widujemy na różnego rodzaju produktach np. zapakowanym krojonym chlebie.

Na poniższym filmiku możemy zobaczyć ją w akcji.

Cała pakowarka tak jak wiele innych urządzeń branży pneumatycznej jest produkcji włoskiej. Producent zadbał o to, aby była ona bezpieczna dla użytkownika. Na wejściu powietrza zainstalowano zawór załączający 1/4″ , którym w razie potrzeby można odciąć jego dopływ. W dalszej części powietrze przepływa przez zawór redukcyjny z filtrem, który je oczyszcza i nadaje odpowiednie ciśnienie. Cały system zabezpieczeń uzupełnia zawór krańcowy – odcinający dopływ powietrza w momencie otwarcia pokrywy, włącznik uruchamiający oraz wyłącznik bezpieczeństwa.

Charakterystyczny, zatopiony w plastiku, drut podawany jest do urządzenia z zewnętrznej rolki obracanej przez siłownik pneumatyczny. Przed rozpoczęciem pracy należy go przeciągnąć przez mechanizm (patrz. niżej)

Maszyna do pakowaniaPakowarka wewnątrz

Układ pneumatyczny pod pokrywą (zainstalowany drut)Układ pneumatyczny wewnątrz maszyny pakującej

Maszyna ma wyjątkowo prostą konstrukcje co ułatwia jej naprawianie i wydłuża okres bezawaryjnej pracy. Całe sterowanie opiera się na zaledwie dwóch zaworach bistabilnych 5/2 1/8″ (SF 3200) oraz czterech zaworach krańcowych. Drut zawiązywany jest z pomocą haczyka sterowanego, poprzez przekładnie, siłownikiem.

Jeszcze parę lat temu zapytany przez kogoś w jaki sposób zawiązywane są takie druty na opakowaniach, powiedziałbym, że ręcznie. W dzisiejszych czasach mało jednak rzeczy wykonuje się ręcznie, a jeśli nawet to z czasem człowieka przy ich wykonywaniu zastąpi maszyna. W ofercie producenta tej pakowarki znalazłem również urządzenia zakładające na opakowania metalowe klipsy, czy zamykające produkt w worki bez użycia druta czy klipsa. W razie zainteresowania ich zakupem proszę się zwrócić do kolegi Błażeja pod nr. 058 622 49 22 lub mailem: blazej@pneumatig.eu.