Kiedy używać młota pneumatycznego

Kiedy używać młota pneumatycznego

Młotek pneumatyczny jest urządzeniem przenośnym zasilanym sprężonym powietrzem. Ze względu na charakter pracy są one wykorzystywane do bardziej wymagających zadań, takich jak remont nawierzchni dróg czy ciężkie prace remontowo-budowlane. Kiedy warto używać takiego narzędzia?

Powszechnym zastosowaniem jest usuwanie nawierzchni bitumicznych i cementowych z jezdni i chodników. Sam proces wymaga sporego wysiłku ze względu na twardość materiału, młotek pneumatyczny pozwala na cięcie i rozdrabnianie jednorodnej powierzchni w łatwy do usunięcia sposób.

Młotek pneumatyczny może być stosowany do wykonywania otworów i kanałów technicznych w betonowych ścianach, podłogach i innych powierzchniach. Ze względu na rozmiar i ciężar narzędzia może być konieczna praca w dwuosobowym zespole, szczególnie w przypadku pracy pod dużymi kątami, może być konieczna pomoc w prawidłowym prowadzeniu narzędzia.

Lekki, poręczny młot pneumatyczny może być używany do usuwania farby z elementów metalowych i kamiennych. Większe młoty można podłączyć do koparek lub ciągników rolniczych i stosować w przemyśle wydobywczym i kamieniołomowym.

Młot pneumatyczny jest przydatnym narzędziem do wykonywania otworów w kamieniu i elementach betonowych (np. do mocowania kotew zbrojeniowych, wykonywania kanałów kablowych). Podczas wiercenia istnieje możliwość uszkodzenia wykończenia kamienia.

Młotek pneumatyczny jest zdolny zarówno do wiercenia jak i kucia. Charakterystyka pracy młota pneumatycznego pozwala na wykonywanie tysięcy obrotów na minutę przy stosunkowo małej sile uderzenia, co ułatwia naruszanie struktury betonu lub cegieł. Ułatwia to wiercenie otworu w porównaniu z tradycyjnym narzędziem.

Młotek pneumatyczny posiada dźwignię zabezpieczającą zawór narzędzia, dzięki czemu może być stosowany do standardowych wierceń na powierzchniach drewnianych i metalowych. Pomimo wysokiej ceny takiego sprzętu, nadaje się on raczej do obróbki twardych materiałów, takich jak beton, nawierzchnie asfaltowe czy kamień.

Istnieje wiele zalet stosowania młotów pneumatycznych. Można je montować na lekkich samochodach ciężarowych, które są w stanie zapewnić odpowiednie ciśnienie sprężonego powietrza – instalacja ta będzie wymagała niewielkich modyfikacji. Wysoki stosunek mocy do masy sprawia, że są one wygodniejsze w oszczędzaniu miejsca w porównaniu z młotami hydraulicznymi.