Czym jest układ pneumatyczny?

Czym jest układ pneumatyczny?

Być może nie wiesz o tym, ale pneumatyka jest wszechobecna w naszym życiu i najprawdopodobniej napotkasz ją w takiej czy innej formie w miarę jak będziesz się poruszać po codziennym biznesie.

To w transporcie publicznym, na ulicy, wewnątrz budynków, i wyskakuje w różnego rodzaju maszyn, które sprawiają, że produkty, które konsumujesz każdego dnia.

Więc jak coś może być prawie wszędzie i nadal nie masz pojęcia o jego istnieniu?

Cóż, pneumatyka działa cały czas przed oczami, ale jeśli nie wiesz, co to jest, to po prostu będzie się mieszać w tle z wszystkim innym. Czym więc dokładnie jest pneumatyka?

Co oznacza pneumatyka?
Pneumatyka jest formą inżynierii, która wykorzystuje sprężone powietrze lub gazy do produkcji części i maszyn do obsługi i funkcjonowania.

Kiedy widzisz używany ekspres do kawy, młot pneumatyczny i hamulce aerodynamiczne, to działa on w pewnym kształcie lub formie z wykorzystaniem pneumatyki.

Niektóre maszyny będą obsługiwać i działać z wykorzystaniem pneumatyki jako części konstrukcji, takie jak ekspres do kawy, gdy pompuje powietrze przez urządzenie.

Inne maszyny wykorzystują pneumatykę jako podstawowy element swojej konstrukcji, np. młot pneumatyczny, który wykorzystuje pneumatykę do obsługi części sprężających powierzchnię ziemi.

Czym jest system pneumatyczny?
Istnieje wiele sposobów, w jaki pneumatyka może być użyta do wykonania jakiejś funkcji, ale w skrócie, steruje przepływem sprężonego powietrza, aby umożliwić działanie czegoś w określony sposób.

System pneumatyczny może współpracować z zaworami, cylindrami i pompami, które pobierają sprężone powietrze ze zbiornika, który jest jak zbiornik, do którego powietrze jest doprowadzane. Następnie wykorzystuje to powietrze do wykonania funkcji części lub maszyny w określony sposób.

Całym celem pneumatyki jest wykorzystanie tego ciśnienia powietrza do umożliwienia pracy czegoś z użyciem siły.

System pneumatyczny będzie wykorzystywał dwie podstawowe cechy, aby wykonać swoje zamierzone zadanie. Są to regulator i siłownik.

Siłownik jest tym, co powoduje uwolnienie sprężonego powietrza i może być obsługiwany przez coś tak prostego jak dźwignia.

Podstawową funkcją regulatora jest pomoc w dystrybucji sprężonego powietrza i umożliwienie rozprowadzania energii w całym systemie.

Gdzie stosuje się pneumatykę?
Pneumatyka znajduje się w większości maszyn i jest stosowana w różnych branżach, takich jak hotelarstwo, motoryzacja, budownictwo, młyny i fabryki.

Pneumatyka jest używana wszędzie wokół ciebie i będziesz walczył o to, aby przejść się ulicą miasta, nie napotykając jej w jakiś sposób.

Automatyczne drzwi do autobusu miejskiego najprawdopodobniej wykorzystują pneumatykę do ich otwierania i zamykania za pomocą jednego przycisku. Zwróć uwagę na dźwięk, który sprawia, że następnym razem, gdy go usłyszysz i możesz usłyszeć powietrze jest uwalniane.

Czy kiedykolwiek słyszeliście Państwo, że duży pojazd wydaje głośny dźwięk, gdy hamuje, jak gdyby powietrze było uwalniane? To dźwięk pneumatycznych hamulców pneumatycznych, które pozwalają zatrzymać te ciężkie maszyny, ponieważ wymagają one silniejszych hamulców ze względu na ich wagę.

Czy wcześniej korzystaliście Państwo z pompy rowerowej? Jest to również zastosowanie pneumatyki, gdy powietrze jest sprężane przez pompę i do opony.

To tylko niektóre z wielu urządzeń i maszyn, które wykorzystują pneumatykę do wykonywania swoich funkcji i można dosłownie być otoczonym przez tak wiele więcej.

Gaśnice przeciwpożarowe, szybkowary, a nawet niektóre urządzenia do ćwiczeń mogą wykorzystywać pneumatykę do wykonywania swoich zamierzonych funkcji i byłoby prawie niemożliwe, abyś nie używał w życiu czegoś, co działa na zasadzie użycia pneumatyki.

Zalety

Efektywność energetyczna
Sprężony gaz może być niezwykle energooszczędny, ponieważ zasoby potrzebne do wykonania pewnych zadań mogą być w niektórych przypadkach bardzo minimalne. Nawet w porównaniu z kolejnym najbardziej prawdopodobnym elementem wykorzystywanym jako operator, jakim jest energia elektryczna, w większości przypadków można udowodnić, że sprężony gaz jest znacznie bardziej energooszczędny.

Długa żywotność
Ilość sprężonego gazu potrzebna do obsługi niektórych urządzeń i maszyn może być również niezwykle długotrwała. Doskonałym tego przykładem są drzwi, które można zobaczyć w autobusie i mogą one jeździć przez bardzo długi okres czasu bez konieczności serwisowania.

Minimalna konserwacja
Podczas gdy systemy pneumatyczne mogą być dość skomplikowane w montażu, po uruchomieniu mogą wymagać niewiele lub nie wymagają konserwacji przez dłuższy okres czasu. Niektóre systemy mogą być przypadkiem „set-and-forget”, podczas gdy inne będą co jakiś czas wymagały kontroli.

Wady

Dźwięk

Niektóre systemy pneumatyczne mogą być dość hałaśliwe z powodu wywieranej siły. Prawdopodobnie słyszałeś już przy wielu okazjach hamulce pneumatyczne, a dźwięk jest wystarczający, aby przerwać pociąg myśli i sprawić, że zwrócisz na to uwagę.

Potencjalny wyciek
Sprężone powietrze musi być przechowywane w pustej przestrzeni, która została odpowiednio uszczelniona, aby zapobiec wyciekom. Gaz jest trudniejszy do uszczelnienia, a ogromne ciśnienie, z jakim muszą sobie radzić niektóre odbiorniki, może być zbyt wysokie, jeśli nie są one odpowiednio zaprojektowane, aby wytrzymać je, oprócz tego, że są uszczelnione.

Kondensacja
Systemy pneumatyczne nie mogą pracować pod wodą, a gromadzenie się wilgoci może utrudnić ich działanie. Może to mieć wpływ na to, jak łatwo powietrze jest pobierane z odbiornika i może zmienić sposób utrzymania ciśnienia i poziomu smarowania w niektórych systemach.

Przyszłość pneumatyki
Pneumatyka istnieje już od jakiegoś czasu i będzie istnieć przez bardzo długi czas. Dzięki swojej efektywności energetycznej, długiej żywotności i minimalnej potrzebie konserwacji, pozostanie popularnym wyborem, jeśli chodzi o maszyny budowlane i niektóre rodzaje sprzętu.

Parki rozrywki, samochody, górnictwo, przemysł wydobywczy, poligraficzny i tekstylny – wszystkie wykorzystują systemy pneumatyczne i trudno je w jakimkolwiek momencie wycofać.

Pneumatyka jest siłą napędową wielu rzeczy, które mamy na tym świecie i może się okazać, że wpłynęła na coś, co masz lub używasz regularnie, nawet jeśli nie ma własności pneumatycznej jako takiej.